History

A Brief Fletcher History

The USS Fletcher DD-445 was launched 3 May 1942 by Federal Shipbuilding and Drydock Co. Kearny, N.J.; sponsored by Mrs. F. F. Fletcher, widow of Admiral Frank Friday Fletcher; and commissioned 30 June 1942. Lieutenant Commander W. M. Cole in command.

Fletcher arrived at Noumea, New Caledonia, 5 October 1942 from the east coast, and at once began escort and patrol duty in the Guadalcanal operation, bombarding Lunga Point 30 October. Sailing from Espiritu Santo 9 November to cover the landing of reinforcements on the embattled island, she joined in driving off a heavy enemy air attack on the transports 12 November, splashing several enemy aircraft. This was the opening phase of the Battle of Guadalcanal a 3-day air and surface action in which American naval forces fought so determinedly and tenaciously to hold control of the seas in the Solomons that the Japanese never again sent large naval forces into the waters around Guadalcanal. Fletcher played an important part in the surface action off Guadalcanal 13 November, firing guns and torpedoes in the general melee which sank two Japanese destroyers and damaged battleship Hiei, later sent to the bottom by carrier and Marine aircraft.

Fletcher retired to replenish at Espiritu Santo arriving the day after the battle, and after patrolling against submarines off Noumea, sortied 30 November 1942 with a force of cruisers and destroyers to intercept a force of enemy transports and destroyers expected to attempt a reinforcement of Guadalcanal that night. Fletcher led the force through Lengo Channel, and made the first radar contact with the enemy off Tassafaronga Point just before midnight. The resulting battle saw one Japanese destroyer sunk and one slightly damaged and four American cruisers badly damaged, all but one of which were saved by superb damage control measures. Fletcher rescued survivors of Northampton CA-26, ingeniously using cork-floated cargo nets to take great groups of them from the water.

Fletcher continued to operate in the Solomons patrolling, bombarding shore targets, driving off Japanese air attacks, rescuing downed aviators, destroying Japanese landing barges and covering new landings on the northern coast of Guadalcanal. Out on patrol 11 February 1943, Fletcher was alerted by a smoke float dropped by a plane from Helena CL-50, and sped to attack and sink a Japanese submarine. She sailed in support of the landings on the Russell Islands 28 February, bombarded Munda airfield on New Georgia during the night of 5-6 March, and continued to guard the movement of transports in the Solomons 

Between 23 April 1943 and 4 May, Fletcher was in Sydney, Australia, for a well earned breather and a chance to put the ship in top condition for another month of general duty in the Solomons. She left Espiritu Santo 19 June for a stateside overhaul, returning to Noumea 27 September to resume her former activities until 31 October. Then she sortied with a carrier task group to provide air support for the invasion of the Gilbert Islands, fighting off a Japanese counter-attack from the air 26 November. Again Fletcher fired on Japanese aircraft on 4 December when the task group came under attack after it had made a strike on Kwajalein.

Fletcher returned to Pearl Harbor 9 December 1943 and after a brief overhaul and training on the west coast, was ready for the attack on the Marshalls. She screened a force of transports from San Diego to Lahaina Roads between 13 and 21 January 1944, then joined a bombardment group to fire on Wotje Atoll 30 January. Next day she rendezvoused with the main attack force for the landings on Kwajalein, screening the transports and patrolling off the atoll until 4 February. After escorting empty transports to Funafuti, Fletcher reported at Majuro 15 February for duty screening battleships in bombardments of Taroa and Wotje on 20 and 21 February, then patrolled off Eniwetok.

After joining in training exercises off Port Purvis, Fletcher arrived at Cape Sudest, Netherlands New Guinea, 18 April 1944. This was her base during the next month as she supported the Humboldt Bay landings with bombardment on tiny Ali and Seleo Islands 23 April, and by covering reinforcement landings on 30 April. After escorting a convoy to Noumea, out of which she patrolled against submarines in late May, Fletcher arrived at Humboldt Bay 5 June. She made one patrol against any attempt of the Japanese to reinforce their Biak garrison, then covered and provided shore bombardment for the invasions of Noemfoor, Sansapor, and Morotai, as well as patrolling and escorting reinforcements for these various operations through the summer.

Fletcher reached Manus 9 October 1944 from Humboldt Bay to prepare for the invasion of Leyte, for which she sortied 12 October screening transports. She covered them while they sent their boats ashore in the initial landings 20 October, and next day departed for New Guinea, thus clearing Leyte Gulf before the great battle for its control broke out. She returned to Leyte with transports carrying reinforcements 23 November, and through the next month, continued her support of the first phase of the Philippine Liberation, escorting convoys, firing pre-landing bombardments at Ormoc Bay and Mindoro, and firing on Japanese aircraft in several attacks.

On 4 January 1945, Fletcher sortied from San Pedro Bay to provide close cover for the Luzon Attack Force as it sailed toward its objective. She splashed at least one of the many Japanese aircraft which attacked on 8 January, and during the landings in Lingayen Gulf the next day, patrolled the Gulf. After supporting the landings on San Antonio Beach, Luzon, 29 January she entered Subic Bay to cover minesweeping, then on 31 January provided fire support to the landings in Nasugbu Bay. Fletcher began 5 days of operations in the occupation of Bataan and Corregidor 13 February, firing a preliminary bombardment, giving fire support on call, and covering minesweepers opening Manila Bay. On 14 February, while firing on Japanese batteries at Los Cochinos Point, Fletcher took a hit which killed eight and wounded three of her men. One of the dead, Watertender First Class Elmer Charles Bigelow, was later awarded the Medal of Honor posthumously. Fletcher continued to fire as she controlled damage, and a half-hour later added rescue operations to her activities as she took the survivors off YMS-48, a motor minesweeper that was also hit by Japanese fire. Fletcher's firing in Manila Bay continued until the 17th.

Fletcher took part in the landings at Puerto Princesa, Palawan, and Zamboanga, covered minesweeping and landings at Tarakan, and gave local patrol and escort service in the Philippines until 13 May 1945, when she sailed for a west coast overhaul. After exercises off San Diego and in the Hawaiian Islands, she was immobilized at San Diego until placed in commission in reserve 7 August 1946 and out of commission in reserve 15 January 1947.

Recommissioned 3 October 1949 as a specialist in antisubmarine warfare, Fletcher sailed from San Diego 1 May 1950 for a tour of duty with the 7th Fleet in the western Pacific. At the outbreak of the Korean Conflict, she lay at Hong Kong with Valley Forge CV-45, and on 3 July arrived off Korea with the Valley Forge group, augmented by British carrier HMS Triumph, to begin launching air strikes on North Korea. Through the summer, she sailed off Korea on this duty, replenishing when necessary at Buckner Bay, Okinawa, or Sasebo, Japan. She also participated in the invasion of Inchon from 13 to 17 September, and returned to Pearl Harbor, her home port 11 November.

On 19 November 1951, Fletcher cleared Pearl Harbor for another tour of duty screening the carriers of the 7th Fleet in Korean operations. She also fired shore bombardment on two occasions, participated in antisubmarine training off Okinawa, and patrolled in the Taiwan Straits. Returning to Pearl Harbor 20 June 1952, she was at sea again from 5 September to 24 November for atomic tests in the Marshalls, then completed another tour of Far Eastern duty from 14 May 1953 to 30 November.

Annually from 1954 through 1962 Fletcher sailed to the Far East for duty with the 7th Fleet, in 1955 providing antisubmarine screening for the evacuation of the Tachen Islands. In both 1957 and 1958 she made her outward bound passage by way of Samoa and Australia. Intensive antisubmarine training was her major occupation during periods between deployment.

Fletcher made four six-month long WestPac cruises during the Vietnam war and served in a variety of roles including naval gunfire support for troops ashore, plane guard for many different aircraft carriers, coastal shipping interdiction and picket duty near the North Vietnamese coast. After returning from one WestPac deployment in August 1968 Fletcher and USS Philip DD-498 swapped crews so that the trained and ready Philip crew could continue on a scheduled WestPac after their ship was found to be unfit for further service. This historic event resulted in Fletcher deploying on what would be her final WestPac cruise just three months after returning from the previous one. On 8 May 1969 Fletcher returned to Pearl Harbor and later sailed to San Diego where she was decommissioned on 1 August 1969.

In March 1972 she was sold for scrap for $103,500 to a firm in Taiwan where she was towed by a Japanese seagoing tug.

Fletcher received 15 battle stars for WWII service, and five for Korean War service, and seven campaign stars for Vietnam service.

Sources: Dictionary of American Naval Fighting Ships  and the USS Fletcher Reunion Group.

1942 Armament: Five- 5-inch/38 caliber naval rifles in five single mounts.
4 - 40mm Bofors AA guns in two twin mount, 10 - 21-inch torpedo tubes in two quintuple mounts
2 racks for 600-lb. depth charges; 6 K-guns for 300-lb depth charges
Length: 376’5”.  Beam: 39' 8". Normal Displacement: 2050 tons.  Full Displacement: 2924 tons
Draft: Light: 8' 1"; Mean: 13' 5" Deep: 22’. Complement: Officers, 34; Enlisted, 295
Shaft Horsepower: 60,000, 2 screws (3 blades), 1 rudder, 2 stacks
Speed: 36 knots. Endurance: 4,800 nautical miles at 15 knots

Fletcher's Commanding Officers

LCDR William M. Cole, USN.......30 Jun 1942 - 11 Dec 1942
LCDR Frank L. Johnson, USN......11 Dec 1942 - 11 Apr 1943
LT John. G. Hughes, USN............11 Apr 1943 - 19 Apr 1943
CDR Robert D. McGinnis, USN...19 Apr 1943 - 10 Feb 1944
CDR John L. Foster, USN...........10 Feb 1944 - 14 Mar 1945
LCDR Robert R. Green, USN........4 Mar 1945 - 15 Jun 1945
LT John B. Anderson, USN…….....15 Jun 1945 - 15 Jan 1947
CDR William M. Lowry, USN.........3 Oct 1949 - 27 Dec 1951
CDR George A Hawks, USN.....…..27 Dec 1951 - 17 Feb 1952
CDR Grover L. Rawlings, USN......17 Feb 1952 - 29 Jul 1953
CDR Claude S. Farmer, USN.....…..29 Jul 1953 - 5 Nov 1955
CDR Charles M. Cassel, Jr., USN.....5 Nov 1955 - 9 Nov 1957
CDR Alfred A. Cherbak, USN...…...9 Nov 1957 - 26 Dec 1959
CDR George D. Harrelson, USN…...26 Dec 1959 - 1 Dec 1961
CDR Chester R. Langer, USN….......1 Dec 1961 - 30 Jan 1964
CDR Fremont E. Reichwein, USN..30 Jan 1964 - 31 Jul 1965
CDR Robert L. Morgan, USN..…....31 Jul 1965 - 12 Nov 1966
CDR Leslie A. Taylor, Jr., USN.…...12 Nov 1966 - 8 Oct 1968
CDR Henry F. Boyle, Jr., USN…….....8 Oct 1968 - 1 Aug 1969


Copyright © 2017 USS Fletcher Reunion Group, Inc.